Un tânăr de 18 ani s-a izbit cu motocicleta într-o autospecială a Poliției, în seara zilei de ieri, în localitatea Mărinești, raionul Sângerei. Potrivit autorităților, motociclistul se afla în stare de ebrietate și nu deținea permis de conducere, scrie moldpres.md.
Conform informațiilor oferite de Inspectoratul General al Poliției, tânărul conducea o motocicletă neînmatriculată și a intrat în coliziune cu mașina de serviciu a Poliției, care se deplasa la o intervenție, având semnalele sonore și luminoase activate.
În urma testării alcoolscopice, s-a stabilit că acesta avea o concentrație de 0,18 mg/l alcool în aerul expirat.
La scurt timp după producerea accidentului, un grup de persoane ar fi deteriorat autospeciala Poliției, acționând din intenții huliganice. Pe lângă documentarea accidentului rutier, oamenii legii au inițiat un proces penal pentru huliganism.
Poliția continuă investigațiile pentru a stabili toate circumstanțele producerii incidentului și pentru identificarea persoanelor implicate.