Europa se confruntă în această săptămână cu un nou val de caniculă, considerat mai intens decât cel înregistrat la începutul verii. Mai multe state au anunțat măsuri speciale pentru protejarea populației, pe fondul temperaturilor extreme, informează moldpres.md.
În Franța, peste 90% din populație este afectată de caniculă, iar autoritățile au emis alertă roșie pentru 49 de departamente. Sute de școli au fost închise, iar alte instituții de învățământ și-au redus programul.
Temperaturi foarte ridicate sunt prognozate și în Spania, Portugalia, Belgia, Țările de Jos, Marea Britanie, Elveția și Austria. În unele regiuni, valorile termice vor depăși 35°C, iar în Țările de Jos sunt așteptate maxime de până la 37°C.
În Belgia, mai multe curse feroviare au fost anulate din cauza căldurii, în timp ce meteorologii avertizează că această săptămână ar putea deveni cea mai fierbinte înregistrată vreodată în țară.
Specialiștii atrag atenția că valurile de caniculă devin tot mai frecvente și mai intense pe fondul schimbărilor climatice, având efecte semnificative asupra sănătății publice, infrastructurii și serviciilor esențiale.
Și în R. Moldova azi este anunțat Cod Galben de caniculă.